Aktuality

Eko čistírna

HORY PRÁDLA NEBO SKVRNA NA KOŠILI?

HORY PRÁDLA NEBO SKVRNA NA KOŠILI?

ŽÁDNÝ PROBLÉM! GALERIE MORITZ OTEVŘELA SAMOOBSLUŽNOU PRÁDELNU A EKO ČISTÍRNU!

Máte špinavé oblečení a v domácnosti vám chybí pračka? Jste v Olomouci na výletě a potřebujete si nutně vyprat? Nevíte si rady se skvrnami na oděvech? Nezoufejte. Galerie Moritz přichází se službou, která v centru města chyběla. V těchto dnech tu byla otevřena nová samoobslužná prádelna a eko čistírna. Najdete je ve druhém nadzemním podlaží vedle prodejny Datart.

"Jsme alternativou k chemickým čistírnám. Zakládáme si na tom, že používáme takovou technologii, která je šetrná k životnímu prostředí," vysvětluje Tereza Procházková - sympatická provozovatelka první eko čistírny v Olomouci.

Na jakém principu čištění oděvů probíhá?
"Jedná se o vodní čištění ve spojení se špičkovou prací chemií, která se dávkuje přímo do vody," popisuje Procházková a dodává: "Používáme však chemii, která je prvotřídní kvality a má certifikaci, že je ekologicky nezávadná, neškodlivá, může tedy normálně odtéct do odpadu podobně, jako když vyperete prádlo doma. Na druhou stranu je ale profesionální a umožňuje nám to, že drtivou většinu skvrn vyčistíme." Díky účinné, ale přesto velmi šetrné technologii se tak mohou namočit i ty oděvy, které by normálně musely projít suchým chemickým čištěním.

Z oblečení se při vodním čištění uvolní nejen skvrny, ale také se z něj vyplaví nečistoty, prach i pachy. Prádlo je pak osvěžené a vypadá lépe. "Navíc vodní čištění zanechává oblečení jemně voňavé, prací prostředky, které používáme, totiž nejsou parfemované. Obejdeme se bez škodlivého chemického koktejlu vůní," popisuje Tereza Procházková.

 

U chemického čištění se používají rozpouštědla, perchlorethylen, kterým se rozpustí mastnota, ale vše, co je v oděvu, tam zůstává, protože oděv se nenamáčí. I v tom je podle Terezy Procházkové rozdíl proti ekologickému vodnímu čištění. 

Foto: Jan Procházka

Pokud máte oblečení se skvrnou, která nejde vyprat, nebo chcete vyčistit oděv, který se bojíte dát sami do pračky, neváhejte a přijďte. Oblečení si tu přeberou, společně proberete možnosti vyčištění, vyplníte, v jakém stavu si oděv čistírna přebrala, a domluvíte se, kdy si jej vyčištěný můžete vyzvednout. "Standardně počítejte se třemi dny, ale záleží na typu zakázky, je to individuální," usmívá se Procházková. Oblečení dostanete zpět vyčištěné a perfektně vyžehlené. Pouze s expresní službou v tomto případě nepočítejte. "Oblečení prochází mokrým čištěním, nějakou dobu schne, pak se žehlí, takže to z pochopitelných důvodů není možné..." zdůvodňuje Tereza Procházková.

A že slovíčko "eko" má v názvu čistírny opravdu své místo, dokládá sympatická provozovatelka vzápětí: "Naším cílem je mít vše doladěné do detailu, zodpovědně přistupovat k životnímu prostředí. Šetrně vyčištěné oděvy tedy balíme do ekologicky nezávadných, kompostovatelných obalů."

EKO čistírna by SoftWash je otevřena denně od 09:00 do 19:00 a v sobotu od 09:00 do 15:00. A i při návštěvě čistírny mohou zákazníci využít jedno parkovací místo u Galerie Moritz.